Turisitka na Novém Zélandu

Nejen outdoorové sporty, ale také turistika je pro většinu lidí hlavním lákadlem a cílem při cestě na Nový Zéland. Zélanďané jsou si toho velmi dobře vědomi, a proto se snaží své turisty lákat na nejrůznější atrakce, ale také si jich řádné váží a hýčkají je. A to především tak, že na Novém Zélandu najdou turistické atrakce také ti, kteří mají omezenější rozpočet pro své cestování. Zkrátka Nový Zéland je ideální pro tramping a cestování s batůžkem.

Největším tahákem turistů není jako třeba v ostatních zemích hazardní turistika za casiny, ale je mnohdy až na první pohled nedotknutá příroda a vnitřní klid, který z přírody sálá. Podle průzkumů přijelo na Nový Zéland v sedmdesátých letech minulého století okolo 30 tisíc turistů, avšak po přelomu století jich bylo již o dva miliony více. Vláda Nového Zélandu podporuje a počítá s tím, že přísun turistů se bude rok od roku zvyšovat. Proto není divu, že každý rok přibývají další a další turistické atrakce, a to například soukromé adrenalinové atrakce nebo státem dotované treky. Negativním dopadem stoupajícího počtu návštěvníků země a turistů je ale dopad na životní prostředí, konkrétně pak vzrůstající spotřeba benzínu a produkce odpadků, což má dopad hlavně na ovzduší.

Autoturistika Novém Z

Nejen američtí či australští turisté jsou proslulí tím, že jsou spíše líní, takže novozélanďané dají přednost komfortu, a proto vymysleli nový způsob turistiky, tzv. autoturistiku. Turistika pak vypadá tak, že si půjčíte camper, od velikosti dodávky až po autobus a z okénka automobilu si zemi užijete tak, že kam to jde, tam si dojedete autem, přespíte v něm a pak pokračujete zase dále. Je to skvělé urychlení času i zlepšení komfortu při turistice.

Novozélanďané tento typ turistiky ale povýšili ještě dál – není výjimkou vidět přestavěný linkový autobus do podoby luxusního campveranu, včetně televize, mikrovlnky, sprchy a toalety. Takovým dopravním prostředkem potom jezdí hlavně starší a senioři, a užívají si tak své stáří.

Šikovní batůžkáři vymysleli způsob ještě jak ušetřit a neplatit poplatky za kempy, v malých dodávkách si postavili postele a do okýnek dali záclonky, aby výhled z okýnek byl ještě o něco příjemnější. Takových předělaných dodávek najdete na silnicích nejen desítky či stovky, ale rovnou tisíce. Tento způsob je prostě ideální skloubení turistiky, přesunu z místa na místo a zároveň nízkých nákladů na ubytování. Takovou dodávku s postelí je možné sehnat i s plnou kempovou výbavou mimo sezónu za cenu i pod dva tisíce novozélandských dolarů. Přes sezónu je ale zvykem, že ceny vzrostou i trojnásobně, tak je dobré být ostražitý, odkud si auto půjčujete či kupujete.